facebook

Historia

Sekcja zapaśnicza w Białogardzie powstała we wrześniu 1967 r. przy LKS "Orzeł" Białogard, z inicjatywy pierwszego trenera i organizatora białogardzkich zapasów - Mieczysława Lisa. Jego wkład w powstanie, a także działalność Klubu był ogromny. Do 1974 roku pełnił on funkcję pierwszego trenera, a później przez wszystkie lata aktywnie uczestniczył w życiu białogardzkich zapasów.

W styczniu 1975 roku nastąpiło przejście sekcji zapaśniczej do "ISKRY" Białogard. W latach 1975-1977 funkcję trenera pełnił Grzegorz Włodyka. Pod koniec 1977 roku stanowisko trenera obejmuje Andrzej Szwenk, którą to funkcję pełni do dnia dzisiejszego. Z każdym rokiem zapaśnicy z Białogardu odnoszą coraz większe sukcesy. Jednakże prawdziwe apogeum wyników sportowych następuje począwszy od 1993 roku kiedy to sekcja zapaśnicza odchodzi od "ISKRY" i wraz z ciężarowcami zakłada nowy klub o nazwie Atletyczny Klub Sportowy.

W 2000 roku do grupy szkoleniowców AKS-u dołączył czołowy zawodnik tego klubu Cezary Jastreb (kilkakrotny Mistrz Polski). W 2006 roku za namową trenerów Andrzeja Szwenka i Cezarego Jastreb do białogardzkiej kadry trenerskiej dołączył, borykający się z ciężką chorobą, nasz olimpijczyk, wielokrotny mistrz Polski oraz uczestnik mistrzostw Europy i świata Marcin Jurecki.

Obecnie AKS to dwie sekcje: sekcja zapasów stylu wolnego mężczyzn i kobiet oraz prowadzona przez członka zarządu AKS i jednocześnie trenera, Franciszka Bochenka, sekcja podnoszenia ciężarów zarówno mężczyzn jak i kobiet.

AKS jest sekcją odnoszącą wspaniałe sukcesy sportowe we wszystkich grupach wiekowych zarówno w zapasach jak i w podnoszeniu ciężarów.

W rankingu najlepszych klubów zapaśniczych stylu wolnego w Polsce, sekcja zapasów AKS zawsze plasuje się w pierwszej trójce. Zapaśnicy oraz ciężarowcy z Białogardu zdobywają medale na mistrzostwach Polski, reprezentują kraj na Olimpiadzie, Mistrzostwach Europy i Świata. W roku 2013 i 2014 AKS Białogard został najlepszym klubem stylu wolnego w Polsce!

Największe osiągnięcia:

Marcin Juecki - Olimpijczyk z Sydney 2000
Zbigniew Baranowski - III m. na Mistrzostwach Europy Juniorów 2011
Kamil Skaskiewicz - II m. na Mistrzostwach Europy Seniorów 2013
Patryk Dublinowski - III m. na Akademickich Mistrzostwach Świata 2014
Magomedmurad Gadzhiev - II m. na Europejskich Igrzyskach w Baku 2015